CBSE Class 4 Maths Multiplication Worksheets

Download free pdf of CBSE Class 4 Maths Multiplication Worksheets. Students can easily get all the Class 4 Maths Worksheets and Exercises in Free Printable ( PDF Format) as per the latest syllabus and examination pattern in CBSE and NCERT pattern. Below you will find all the multiplication related sums that are asked in 4th Grade Mathematics Exams Across Indian Schools.

Multiplication Worksheets for Class 4 in PDF Format

Multiplication Practice Exercise for Class 4

Q. 1 Fill in the blanks.
(a) 7562 × 1 = __________________________
(b) 25 × 36 = __________________× 25
(c) 235 × _______________= 0
(d) ___________× 1 = 365
(e) 54 × ________________ = 540
(f) 4 × ____________= 400
(g) _____________× 10 = 7000
(h) 480 × 1000 = _____________________

Q.2 Find the product by breaking up one of the numbers.
(a) 512 × 27 (b) 489 × 63

Q.3 Find the product by grouping two numbers.
(a) 8 × 18 (b) 9 × 18

Q.4 Find the the following products.
(a) 7 × 30 × 5 (b) 8 × 245 × 125

Q.5 Find the products.
(a) 14 × 20 (b) 12 × 800 (c) 20 × 90 (d) 15 × 3000

Q.6 Encircle the same products in each of the following.
(a) 70 × 90 | 700 × 90 | 700 × 9 | 900 × 7 | 900 × 700
(b) 40 × 50 | 50 × 40 | 500 × 4 | 400 × 50 | 40 × 5

Q.7 How many seconds are there in 251 minutes?

Q.8 Which of the following is incorrect? Tick the correct option.
a. 23 × 30 × 57 = 57 × 23 × 30
b. 7 × 300 = 7 × 30 × 10
c. 75 × 50 = 55 × 70

Q.9 Solve by Multiplication Method.

  • Multiply 403 by 76.
  • Multiply 6913 by 8.
  • Multiply 3654 by 27.
  • Multiply 502 × 237.
  • Multiply 1987 × 345.

Q.10 One chair costs Rs. 2089. What will be the cost of 6 chairs?

Q.11 Estimate the product of 476 × 123, by rounding off each number to the
nearest ten.

Q.12 Estimate the product of 648 × 273, by rounding off each number to the
nearest hundred.

Q.13 In a bakery, there are 288 buns in a tray. How many buns are there in 9 such trays?

Q.14 In a movie theatre, there are 48 seats in a row. There are 26 such rows. How many seats are there in all?

Q.15 Estimate the product of 342 × 159, by rounding off each number to the nearest ten.

Q.16 Estimate the product of 555 × 111, by rounding off each number to the nearest hundred.

Q.17 The cost of 1 cupboard is Rs. 4999. What is the cost of 9 such cupboards?

Multiplication worksheets for CBSE Class 4 in PDF